תכנון טיפול חניכיים

 

פיתוח תוכנית טיפול למטופל עם מחלת חניכיים מתקדמת מתבצע עם רצף נכון. קל לאמץ שיטת טיפול המתאימה למחלה, לא משנה כמה היא מורכבת. התכנית הנכונה מצילה את בריאות החניכיים, מונעת אובדן שיניים ומשקמת את בריאות הפה. 

היום, כבעבר, לא קיים תחליף לאבחון מדויק ותכנון הטיפול באמצעות נקיטה בגישה מקיפה, רב תחומית, לשיפור סיכויי הצלחת הטיפול. חשוב תחילה לבצע אבחנה של כל גורמי המחלה התורמים למצב. כשמגדירים את סיבת המחלה, רופא השיניים יכול לקבוע כיצד לשלוט על הגורמים שגרמו לה.

קיימים שני היבטי פיתוח תכנית אבחון: צרכים תפקודיים, וחששות אסתטיים. אבחנה מדויקת ומקיפה תכתיב את הטיפול המתאים לצרכים התפקודיים ותאפשר לבסס מחדש את בריאות השיניים. חשוב לא פחות להעריך את המטופל מבחינת שיקולים אסתטיים וציפיות, ולשלב אותם בתכנית הטיפול.

שילוב הליכים שעונים על רצונות אלו חיוני להשגת תוצאה סופית אשר מספקת את כולם. משמעות הדבר היא כי חניכיים ומטרות שיקום חייבות להיות מוגדרות בתחילה. לאחר מכן ניתן ליידע את המטופל לגבי תכנית הטיפול ולוודא שהיקפה מובן. כשהמטופל יודע את התוצאה הסופית הרצויה, רופא השיניים יכול לפתח ולבצע אותה באופן היעיל ביותר.

periodontal doctor

אבחון

האבחון מתחיל עם בדיקה יסודית של המטופל, ראשית, יש צורך לשלול גורמים פתולוגיים. כדי להימנע משגיאות, ההערכה מבוצעת עם סדרה מלאה של צילומי רנטגן, החיונית לתאום עם הסקירה הקלינית.

הערכת הבראת חניכיים כוללת איתור היבטים סמויים, שיניים רופפות ומצב בריאות כללי. עששת ושחזור שיניים פגומות נכללים אף הם בהערכה. חשיבות איתור ההיבטים הסמויים בחניכיים מתמקדת במניעת אובדן שיניים.

יש לבחון את מצב התחלואה הנוכחי ומצב הרקמות. כך יכול רופא השיניים לקבוע למה לצפות כתוצאה מהשלבים הראשונים של הטיפול. הערכת התחלואה מבוצעת ביחס למצב השיניים הרופפות, תפקוד השיניים ומצב אמייל השיניים. לאחר שנאספים כל הנתונים, ניתן לבצע אבחנה שתגדיר את הטיפול הדרוש.

טיפול חניכיים: לבקרת מחלות והגדרת יעדים

זהו קו הטיפול הראשון הדרוש להערכת צרכים תפקודיים, כולל מחלת חניכיים דלקתית, גורמי תחלואה והבראת בעיות הנובעות מעששת או הצורך בשחזורים. בנוסף, יש לזהות את השיניים הפגומות הזקוקות לעקירה והשיניים הניתנות להצלה.

האבחנה קובעת את רמת איבוד מסת העצם, כך שרופא השיניים מבין את היקף הטיפול במחלות חניכיים. שליטה בבריאות השורש הם צעדי הטיפול הראשונים ברוב מחלות החניכיים הדלקתיות. בתחילה ניתן להקטין את עומק החור בשן לאחר טיפול שורש ראשוני, ובכך להסיר אבנית בטיפולי השיניים העתידיים.

סדרת טיפולים זו מבוצעת בהתאם לאיכות הרקמה. החניכיים עלולות להיות בצקות, עם סיבים חיצוניים או עם מוגלה. ככל שעומק החור גדול יותר, כך מתפתחים תסמיני דימום או מוגלה, ויש לטפל באזורים אלו באמצעות הליכים כירורגיים.

אם ניתן להסיר לחלוטין אבנית מעומק החור בשורש, ואם התסמינים מופחתים באופן משמעותי במהלך הטיפול, ניתן להציל את האזור החולה.

 

לקריאה נוספת:

מחלות חניכיים ומערכת הבריאות : מחקרים מראים שמחלות חניכיים נקשרות עם מחלות כרוניות נוספות, מאמר בנושא באתר הPERIO, האקדמיה האמריקאית למחלות חניכיים

מחלות חניכיים גורמות לאובדן שיניים בקרב מבוגרים, כתבה בנושא מחלות חניכיים באתר העיתון ynet.

הקשר בין החניכיים לבריאות:  מחלות חניכיים מגדילות את הסיכון לחלות בסוכרת , מחלות לב ודמנציה, מאמר בנושא באתר בית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד

מחלות חניכיים: גורמים, סוגים ודרכי הטיפול, מאמר בנושא באתר אוניברסיטת יוטה