צמחי מרפא והשפעתם על העור

 

העור בנוי מבפנים והחוצה. מיום ליום ומשנה לשנה, הוא שואב את הזוהר הבריא שלו מצריכת צמחי מרפא טבעיים, והקפדה על תזונה טובה. למרות שלאקנה ולקמטים קיימים גורמים שונים, ותופעות אלו מתרחשות בזמנים שונים בחיים, צמחי מרפא, ויטמינים ותזונה מסייעים למזעור או מניעת בעיות אלו ומשפרים את היופי הטבעי של העור.

צמחי מרפא

ויטמין C

נמצא בעור באופן טבעי, מעורב בייצור קולגן ומגן על תאים מפני נזק של רדיקלים חופשיים. מחקרים מדעיים מצאו כי כאשר חיות מעבדה אכלו מזון מועשר בוויטמין C, ההשפעה הייתה טובה יותר על העור במלחמה מפני נזק חמצוני.

היות וויטמין C נהרס באמצעות חשיפה לאור השמש, גם שהות קצרה בשמש עלולה לגרום לעור מדולדל. חשוב לחדש את מאגרי הוויטמין C של העור באמצעות אכילת שפע פירות וירקות עשירים בוויטמין C באופן קבוע.

קמומיל

אחד הנסים של הטבע. יש לו מספר מדהים של יתרונות, שרובם משפיעים על בריאות העור. הוא מפחית את מראה הקמטים והקמטוטים באמצעות האצת תהליך הריפוי של העור, והוא גם בעל תכונות אנטי גירוי ואנטי דלקתיות.

אלוורה
אחד מצמחי המרפא הפופולריים יותר לטיפול בעור. הוא מיושם לרוב בצורת ג'ל, מרענן את העור ומטפל בחתכים קטנים. זוהי תרופה טבעית חשובה במאבק נגד אקנה. התכונות האנטי דלקתיות של הצמח מפחיתות את גודל הפצעונים, והתכונות האנטי מיקרוביאליות שלו הורגות את החיידקים. הוא עשיר בוויטמיני C ו-E  החשובים לעור.

קלנדולה

צמח גינה בעל תכונות אנטי דלקתיות, אנטי בקטריאליות ואנטי נגיפיות. הוא מסייע לריפוי פצעים והרגעת עור פגוע, כגון כוויות שמש, פצעים וחתכים. לרוב ניתן להשתמש בו גם לטיפול באקזמה.

לבנדר

מפורסם יותר בשל השפעותיו המרגיעות על המוח, אך מסייע גם להרגעת העור. הוא מסייע בריפוי העור ואף מונע ניוון רקמות, שומר על עור מוצק ומונע קמטים. הוא מעודד צמיחת תאי עור חדשים, מרפא פצעים, רקמת צלקת, אקנה, אקזמה, ובעיות עור נוספות. הוא מכיל חומרים אנטי בקטריאליים, אנטי נגיפיים, אנטי דלקתיים, ואנטי רעילים.

ויטמין E

מסייע בהגנה על קרומי תאים ושמירה מפני נזקי קרינת UV. מספר מחקרים הוכיחו כי ויטמין זה עובד בשילוב עם ויטמין C לאספקת דחיפה נוספת של הגנה מפני הזדקנות העור. יחד עם זאת, היות וחלק מהמחקרים העלו שאלות לגבי בטיחות תוספי ויטמין E, חומרים מזינים אלו צריכים להגיע מהתזונה, ולא מגלולות.

סלניום

מינרל נוגד חמצון המסייע להגנה על העור מפני נזקים ועיכובי הזדקנות באמצעות הגנה על איכות וגמישות העור מפני נזקי השמש. סלניום תזונתי הוכח כמפחית נזקי שמש ואף כבעל יכולת למניעת סוגים מסוימים של סרטן העור. יש להקפיד לקבל את הסלניום מהתזונה ולא מתוספים.

בטא קרוטן

תזונה חיונית נוספת לבריאות העור. הוא מומר בגוף לוויטמין ומסייע בצמיחת ותיקון רקמות הגוף, כולל העור. בטא קרוטן משמש אף כנוגד חמצון המגן מפני נזקי השמש. במינונים גבוהים מאוד, וצריכה ישירה מתוספים הוא עשוי להיות רעיל, ולכן לא מומלץ לצרוך אותו בצורת תוספים, אך הוא מצוי בשפע במזונות ובטוח לחלוטין לאכילה.

אבץ

העור מכיל כשישה אחוזים מכלל האבץ בגוף. מינרל זה הכרחי להגנה על קרום התא ומסייע לשמירת קולגן ששומר על עור מוצק. אנשים עם ליקויים חמורים באבץ עלולים לפתח אדמומיות, פצעים מוגלתיים ונגעי עור. בנוסף, קיימים שינויים מיקרוסקופיים במבני תאי העור. אבץ מעורב באופן ביקורתי בחידוש העור, כלומר, אם רוצים לשמור על רעננות העור והמראה הצעיר, יש להקפיד לצרוך מזונות עשירים באבץ.

אומגה 3 חומצות שומן 

 שומנים בריאים אלו ידועים בשמירתם על קרום התא, ומאפשרים יציאת רעלים מחוץ לגוף. חומצות שומן אומגה 3 הוכחו ביעילותם להגנה על העור מפני נזקי שמש. במחקר של סרטן העור בשמש, שנערך בדרום מזרח אריזונה, אנשים שאכלו תזונה עשירה בשמן דגים וחומצות שומן אומגה 3, נמצאו בסיכון נמוך יותר ב-29% לסרטן העור של תאי קשקש, בהשוואה לאנשים שקיבלו מעט מאוד אומגה 3 מהתזונה.

מומלץ להימנע מטיפולים עמוסים בחומרים כימיים מזיקים, ובמקומם לפנות לצמחי המרפא הנפלאים המוצעים בשפע על ידי הטבע.

ישנן גם שיטות תזונה חדשות לפתרון בעיות אלו ובעיות נוספות.

בנוסף כדאי לקרוא על:
 

ניקוי רעלים באופן טבעי באמצעות צמחי מרפא – כתבה בנושא באתר הראלד ניו זילנד

צמחי מרפא מעולים לבריאות העור - מאמר בנושא באתר מגזין הבריאות של פוקס ניוז

צמחי מרפא שומניים לטיפול בעור יבש