האם יש לי אקזמה? ואיך אני מטפל בה?

 

קשה לדעת בוודאות אם יש לך אקזמה, ועליך להתייעץ עם רופא עור או רופא אחר על מנת לברר את המצב במדויק. במהלך ההתייעצות, הרופא יבדוק את העור וישוחח איתך לגבי התסמינים, ההיסטוריה הרפואית הכללית, וכל הפריחות או האלרגיות הקיימות במשפחתך. בהתבסס על מידע זה, הוא יחליט אם מדובר באקזמה או במשהו אחר.

itch

דרכי הטיפול
 

טיפוח עור טוב הוא המפתח. אם האקזמה קלה, גישה זו עשויה להיות כל מה שאתה זקוק לו, בשילוב עם מספר שינויים בהרגלי היומיום, בין אם שינוי תזונתי או בהרגלי ההגיינה. אם אתה סובל מאקזמה חמורה, יתכן שתזדקק גם לטיפול תרופתי.

הטיפול הבסיסי:

סבון וקרם לחות. השתמש בתחליפי סבון או בסבון עדין שאינו מייבש את העור. מומלץ אף להשתמש בקרם לחות טוב ועשיר בשמן, קרם, או משחה. את הקרמים יש למרוח ישר לאחר המקלחת או האמבטיה, כמו גם פעם נוספת ביום. אם האקזמה חמורה, מומלץ לשבת באמבטיה עם כמות קטנה של אקונומיקה אותה מוסיפים למים. היא הורגת חיידקים שחיים על העור של אנשים עם אקזמה.

מקלחות קצרות וחמות. אין לשהות זמן רב במקלחת או באמבטיה, שכן מים חמים מדי עלולים לייבש את העור.

התמודדות עם לחצים. הקפד על פעילות גופנית קבועה והקדש זמן לרגיעה. זקוק למספר רעיונות? אתה יכול להיפגש עם חברים, לצחוק, להאזין למוסיקה, לשבת במדיטציה או ליהנות מתחביב.

טיפול אדים. אוויר יבש מרפא את העור.

טיפול תרופתי

אם הרופא מחליט שעליך להשתמש בתרופות לטיפול באקזמה, הן עשויות לכלול:

הידרוקורטיזון. גרסאות ללא מרשם של קרם או משחה עשויות לסייע לאקזמה קלה. אם היא חמורה, יתכן שיהיה עליך להשתמש במינונים במרשם.

אנטיהיסטמינים. כשאתה משתמש בתרופות זמינות ללא מרשם לבליעה, הן עשויות להקל על התסמינים, וחלקן עשויות לגרום לך לתחושת נמנום, אך אחרות לא.

קורטיקוסטרואידים. הרופא יכול לרשום תרופות אלו אם טיפולים אחרים אינם פועלים. הקפד לבצע את הנחיות הרופא כשאתה משתמש בסטרואידים לבליעה.

טיפול באור אולטרא סבול. עשוי לסייע אם מצב העור חמור.

תרופות שפועלות על המערכת החיסונית. הרופא עשוי לשקול תרופות אלו, כגון אימורן, ציקלוספורין, או מטוטרקסט, אם טיפולים אחרים אינם מסייעים. קיימים אף קרמים במרשם לטיפול באקזמה באמצעות שליטה בדלקת והפחתת תגובות המערכת החיסונית, בהם יש להשתמש לזמן קצר אם טיפולים אחרים אינם עובדים, וה-FDA קובע כי אין להשתמש בהם על ילדים מתחת לגיל שנתיים.

קרמים חזקים של לחות במרשם. תומכים בבעיות העור.

 

לקריאה נוספת ראה גם:

 

אקזמה בכפות הידיים : הגורמים והטיפול, כתבה בנושא באתר ynet

אקזמה ומצב העור שלנו – מהם הגורמים לאקזמה ודרכי הטיפול, מאמר בנושא באתר Webmd

אקזמה היא ביטוי כללי לסוגים שונים של גירויים ונפיחות בעור – סקירה של הנושא באתר  MedlincPlus